img

Pisanie SMS-ów podczas jazdy upośledza pozostałe zmysły

Wykazano, że pisanie SMS-ów za kierownicą wpływa na funkcje manualne, wzrokowe i poznawcze kierowcy. Nowe badania dowodzą, że to rozproszenie uwagi może również upośledzać tzw. szósty zmysł kierowcy, czyli jego zdolność do szybkiego przystosowywania się do trudnych sytuacji na drodze.

Mózg kierowcy jest w stanie utrzymać część swojej uwagi na prowadzeniu pojazdu, mimo że jest bombardowany przez czynniki stresogenne, takie jak rozproszenie emocjonalne i trudne pytania. Pomimo tej niesamowitej zdolności, staje się ona nieefektywna, gdy kierowca pisze teksty.

Pięćdziesięciu dziewięciu uczestników badania zapoznało się ze sprzętem, po czym byli obserwowani przez naukowców podczas wykonywania testów na symulatorze jazdy. Badacze zadawali pytania mające na celu wywołanie emocji i krytycznego myślenia podczas przeprowadzania testu na prawo jazdy. W drugiej symulacji badacze instruowali uczestników, by pisali SMS-y. W trzeciej symulacji, podczas testu kierowcy musieli zmierzyć się z różnymi czynnikami stresogennymi.

Naukowcy przeanalizowali dane z symulatora, skupiając się na opuszczaniu przez kierowców pasa ruchu w obliczu stresorów, a także na wykrytych przez czujniki poziomach potu. W każdym z trzech scenariuszy jazdy stres miał wpływ na dokładność kierowania, choć tylko podczas symulacji pisania SMS-ów opuszczenie pasa ruchu uznano za niebezpieczne. W obliczu trudnych emocjonalnie i psychicznie pytań zadawanych przez badaczy, kierowcy utrzymywali koncentrację wzrokową na drodze i kierowali się dość prosto.

Przednia kora zakrętu obręczy mózgu (ACC) jest odpowiedzialna za instynkt "walcz lub uciekaj" i dostarcza energii, której kierowca potrzebuje do wykonywania korekt i skutecznego kierowania pojazdem w obliczu rozpraszających umysł i emocje wyzwań za kierownicą. Koordynacja ręka-oko w znacznym stopniu wspomaga ACC w wykonywaniu takich manewrów; gdy zarówno oczy, jak i ręce opuszczają kierownicę, np. podczas pisania SMS-ów, ACC jest osłabiona, a korygujące manewry prowadzenia pojazdu nie mogą być wykonywane.

Pisanie SMS-ów jest bardzo niebezpiecznym rozproszeniem uwagi, ponieważ czynność ta odciąga wzrok kierowcy, jego zdolności manualne i umysłowe od drogi, na której te zasoby są potrzebne do bezpiecznej jazdy. Chociaż badanie koncentrowało się na niebezpieczeństwach związanych z pisaniem SMS-ów i prowadzeniem pojazdu, naukowcy radzą kierowcom, aby unikali prowadzenia pojazdu w obliczu rozpraszających emocji, takich jak złość.

Jeden kierowca piszący SMS-a stanowi zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg - jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku spowodowanym pisaniem SMS-a i prowadzeniem pojazdu, możesz mieć prawo do odszkodowania za koszty leczenia, utracone zarobki, ból i cierpienie.

Mateusz Sikora

Redakcja kancelaria-kazimierczak.pl

Zobacz również