img

Raport pokazuje, że wiele śmiertelnych wypadków z udziałem nastolatków zdarza się w nocy

Ograniczenie nastolatków z jazdy w nocy może zmniejszyć liczbę śmiertelnych wypadków, w których biorą udział, wynika z nowego raportu amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Od 2009 do 2014 roku jedna trzecia śmiertelnych wypadków z udziałem 16- i 17-letnich kierowców miała miejsce w godzinach od 21:00 do 6:00, a 57 procent śmiertelnych wypadków miało miejsce przed północą.

Większość nastolatków, którzy są na drodze w nocy, jest tam przed północą. Jednak tylko 26 stanów ogranicza jazdę nastolatków przed 12 rano, a 23 stany ograniczają jazdę nastolatków tylko po północy. Kansas, Karolina Północna i Nowy Jork są jedynymi stanami, które rozpoczynają ograniczenia jazdy nocą o godzinie 21.00.

Ograniczenia jazdy po północy nie zapewniają zbyt dużej ochrony dla nastoletnich kierowców, mówi Ruth Shults, główna autorka badania.

CDC powołuje się na badania pokazujące, że ograniczenia w prowadzeniu pojazdów rozpoczynające się o lub przed godziną 22.00 mogą zmniejszyć liczbę obrażeń i ofiar śmiertelnych. Agencja sugeruje ustawodawcom stanowym ponowną ocenę swoich przepisów dotyczących jazdy nocą w oparciu o nowo dostępne dane.

Podczas gdy jazda w godzinach nocnych zwiększa ryzyko wypadków śmiertelnych we wszystkich grupach wiekowych kierowców, jest ona szczególnie niebezpieczna dla nastoletnich kierowców ze względu na ich brak doświadczenia.

Jeden z lekarzy pogotowia popiera ten pogląd, twierdząc, że większość wypadków samochodowych ma miejsce wcześniej wieczorem.

Porady dla rodziców

Jeżeli państwo nie zamierza wprowadzić wcześniejszych ograniczeń dla nastoletnich kierowców, rodzice mogą to zrobić sami, twierdzi Shults.

Zachęca ona również rodziców do spędzania jak najwięcej czasu w samochodzie ze swoimi nastolatkami, aby pomóc im stać się bardziej biegłymi kierowcami w nocy.

Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku samochodowym z udziałem nieuważnego nastoletniego kierowcy, możesz mieć prawo do odszkodowania. Prawnicy specjalizujący się w sprawach wypadków samochodowych będą walczyć o maksymalne odszkodowanie za koszty leczenia, utracone zarobki, ból i cierpienie.

Piotr Kowal

Redakcja kancelaria-kazimierczak.pl

Zobacz również