img

Systemy samochodowe aktywowane głosem rozpraszają kierowców

Podczas gdy technologia, która pozwala kierowcom na wielozadaniowość może być reklamowana jako bezpieczniejsza niż telefon komórkowy, nauka zwiastuje, że samochody aktywowane głosem są niebezpieczne.

Uważane przez producentów samochodów i niektóre firmy technologiczne za bezpieczne, nowe badania wykazują, że systemy samochodowe aktywowane głosem rozpraszają kierowców i mogą być ukrytą przyczyną wypadków samochodowych.

Co pokazują badania?

Wydaje się, że istnieje zgoda co do tego, że pisanie SMS-ów podczas jazdy jest rzeczywiście niebezpieczne, jednak systemy aktywowane głosem mogą powodować, że kierowcy będą jeszcze bardziej rozproszeni, niż gdyby korzystali z telefonu komórkowego. W rzeczywistości koncentracja umysłowa potrzebna do korzystania z aktywacji głosowej jest bardziej wymagająca niż rozmowa przez telefon komórkowy; wymaga mniej więcej takiego samego poziomu koncentracji jak wyważenie książeczki czekowej.

Mniej skomplikowane systemy odciągają uwagę kierowcy od drogi na maksymalnie 15 sekund, nawet po zaprzestaniu korzystania z systemu. Najbardziej skomplikowane systemy aktywowane głosem rozpraszają kierowcę nawet przez 27 sekund po wyłączeniu systemu. Czas potrzebny kierowcy na zmianę orientacji na drodze z jakiegokolwiek powodu nie powinien przekraczać dwóch do trzech sekund.

Więcej informacji na temat systemów aktywowanych głosem

Badaniami kierował David Strayer, neurobiolog z Uniwersytetu w Utah. Fundacja AAA na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego sfinansowała badania Strayera, a Peter Kissinger, dyrektor naczelny tej organizacji, stwierdził, że psychiczne rozproszenie uwagi spowodowane przez systemy aktywowane głosem może mieć długotrwałe, niebezpieczne skutki, które mogą zaskoczyć kierowców.

Różne zwolennicy bezpieczeństwa nalegali, że producenci samochodów i niektóre firmy technologiczne dają kierowcom mieszane wiadomości dotyczące bezpieczeństwa systemów aktywowanych głosem. Zwolennicy uważają, że za wdrażaniem systemów aktywowanych głosem przez producentów samochodów stoją potencjalne bodźce finansowe, ponieważ systemy te mogą być traktowane jako dodatki do nowych pojazdów, które przynoszą zyski.

Jakie systemy aktywowane głosem mogą mieć wpływ na konsumentów?

Podczas gdy każdy system aktywowany głosem może potencjalnie rozpraszać kierowców, najbardziej złożone systemy zostały znalezione w samochodach Hyundai, Mazda, Volkswagen i Nissan, według Strayer. Umiarkowanie rozpraszające systemy znaleziono w Buick LaCrosse i Chevrolet Equinox.

Dodatkowo, oprogramowanie dla smartfonów, takie jak Google Now, Apples Siri i Microsoft Cortana, również rozpraszało kierowców. Kierowcy w wieku powyżej 50 lat mieli najpoważniejsze problemy z oprogramowaniem aktywowanym głosem.

Jeśli aktywowany głosem samochód rozpraszał Cię i spowodował wypadek samochodowy, skontaktuj się z doświadczonymi prawnikami specjalizującymi się w wypadkach samochodowych już dziś.

Mariusz Kamiński

Redakcja kancelaria-kazimierczak.pl

Zobacz również