img

Aplikacje typu "Ride-Sharing" a prowadzenie pojazdu w stanie nieuwagi

Wszechobecna natura smartfonów i komunikacji mobilnej stworzyła kulturę, w której pozornie NIE MOŻEMY być bez naszych telefonów.

Jeśli zostałeś ranny w wypadku samochodowym skontaktuj się z jednym z naszych oddanych adwokatów wypadków samochodowych dziś na bezpłatną konsultację prawną.

Jednakże, to wywołuje obawy o to, czy te usługi, które działają przy użyciu aplikacji smartfonów, powodują rozproszenie uwagi kierowcy.

Czy Ride-Sharing Apps przyczyniają się do rozproszenia uwagi za kierownicą?

Weźmy na przykład Ubera.

Koncepcja stojąca za tymi aplikacjami ride-sharing opiera się na technologii, która zmienia zwykłych kierowców z Phoenix w nieformalnych operatorów taksówek. Działa to poprzez umożliwienie kierowcom łączenia się z potencjalnymi pasażerami za pomocą aplikacji na smartfony.

uber

Jednak, aby odpowiedzieć potencjalnym pasażerom, kierowcy muszą stale odrywać się od jazdy i koncentrować się na swoich smartfonach. Oznacza to, że przed kierowcą zawsze znajduje się ekran. Czy to nie jest potencjalne rozproszenie uwagi?

Uznaje się, że korzystanie przez kierowców z bezprzewodowych urządzeń komunikacyjnych stwarza znaczne zagrożenie dla innych kierowców i pasażerów z powodu rozproszenia uwagi kierowcy. Rosną też obawy, że aplikacje na smartfony sprzyjają zaniedbaniom za kierownicą.

Narastające obawy

  • Kierowcy mają tylko 10-15 sekund na zaakceptowanie prośby za pomocą aplikacji.
  • Jeśli przegapisz prośbę, wpływa to negatywnie na Twój wskaźnik akceptacji, co z kolei wpływa na Twoje wynagrodzenie, a nawet może spowodować dezaktywację kierowcy.
  • Tekst w wielu aplikacjach jest tak mały, że kierowcy muszą pochylać się do przodu, aby zobaczyć adresy lub kierunki.

Uber i inne firmy jeżdżące w systemie ride-sharing podkreślają, że zachęcają do stosowania środków bezpieczeństwa i ostrzegają kierowców przed korzystaniem z aplikacji w ruchu. Pozostaje jednak pytanie, czy ktoś ich słucha, a co ważniejsze, czy stosują się do tych wytycznych?

W dzisiejszym świecie postępu technologicznego, smartfony stały się powszechne. I choć są one zaprojektowane tak, aby uczynić nasze życie łatwiejszym i przyjemniejszym, z zaniedbaniami wiążą się wady.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać bezpłatny przegląd sprawy

Jeśli Ty lub ktoś, kogo kochasz był ofiarą nieostrożnego kierowcy, możesz złożyć pozew o zadośćuczynienie za ból i cierpienie, którego doświadczyłeś.

Mateusz Sikora

Redakcja kancelaria-kazimierczak.pl

Zobacz również