img

Jazda w stanie nietrzeźwym zwiększa ryzyko wypadków

Raport opublikowany przez AAA Foundation for Traffic Safety wykazał, że kierowcy, którzy śpią mniej niż zalecane siedem godzin w nocy, znacznie zwiększają ryzyko bycia w wypadku samochodowym.

Ustalenia te są powodem do niepokoju, ponieważ liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych rośnie w ostatnich latach, osiągając 35,092 w 2015 roku, co stanowi wzrost o 7,2 procent w stosunku do roku poprzedniego.

Centers for Disease Control and Prevention szacuje, że 35 procent kierowców śpi mniej niż zalecana dzienna ilość. Z jednym na pięć śmiertelnych wypadków samochodowych spowodowanych przez jazdę w stanie senności, może to mieć śmiertelne konsekwencje.

Fundacja AAA na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego donosi, że kierowcy niewyspani mają większe ryzyko wypadku w porównaniu z kierowcami wypoczętymi:

  • Sześć do siedmiu godzin snu: 1,3 razy większe ryzyko wypadku.
  • Pięć do sześciu godzin snu: 1,9 razy większe ryzyko wypadku
  • Od czterech do pięciu godzin snu: 4,3 razy większe ryzyko wypadku.
  • Mniej niż cztery godziny snu: 11,5 razy większe ryzyko wypadku.

Kierowcy, którzy spali mniej niż cztery godziny poprzedniej nocy, mają takie samo ryzyko wypadku i takie same cechy jazdy jak pijany kierowca, który wypił więcej niż dozwolony limit alkoholu, według AAA.

Niewyspani kierowcy mogą przesuwać się z pasa ruchu na pas, niewłaściwie zwalniać lub przyspieszać, nie pamiętać fragmentów swojej jazdy lub mieć coraz większe trudności z utrzymaniem otwartych oczu.

Czas reakcji kierowcy pozbawionego snu jest również wolniejszy i może powodować, że nie skupia się on na drodze, odwracając uwagę od innych pojazdów i zagrożeń drogowych wokół siebie.

Jednak ponad połowa kierowców, którzy ulegli wypadkom związanym ze zmęczeniem, twierdzi, że nie odczuwała żadnych oznak senności przed zaśnięciem za kierownicą.

Aby zmniejszyć ryzyko prowadzenia pojazdu w stanie senności, AAA prosi kierowców o przestrzeganie następujących zasad:

  • Podróżuj w czasie, kiedy normalnie nie śpisz
  • Zaplanuj przerwę co dwie godziny lub co 100 mil
  • Unikaj spożywania ciężkich pokarmów
  • Podróżuj z pasażerem i na zmianę prowadź samochód
  • Unikaj leków, które powodują osłabienie, takie jak senność.

AAA ostrzega kierowców, aby nie polegać na cielesnych oznak zmęczenia i spać zalecaną ilość każdej nocy dla bezpieczniejszej jazdy.

Nasi profesjonalni adwokaci od wypadków samochodowych pomogą Ci odzyskać zdrowie po wypadku, który spowodował cierpienie Twoje i tych, których kochasz. Pracujemy na zasadzie contingency fee i przejrzymy Twoją sprawę za darmo, aby ustalić czy należy Ci się odszkodowanie za jakiekolwiek obrażenia, rachunki medyczne i utracone zarobki, których doświadczyłeś.

Mariusz Kamiński

Redakcja kancelaria-kazimierczak.pl

Zobacz również